Żywe plot czyli żywopłoty

Żywe ogrodzenie czyli żywopłoty

Żywopłoty często spełniają podobną funkcję jak ogrodzenia plastykowe, lecz nierzadko są wykorzystywane także za dekoracje. Zwykle takie ploty tworzy się w nasłonecznionych kompozycjach, gdzie prędko rosną oraz mocno się zagęszczają. Mnóstwo powabu mają również takie żywe ogrodzenia, jakie wiodą poprzez zacienione katy parku. Ciemna zieleń roślin wraz z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina gałązek czy tez kwiatami aranżują przykuwające spojrzenie obrazy,zaś ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , sprawia iż nawet krótki spacer nieopodal takiego płotu uspokaja a także rozluźnia.

Tworząc ogrodzenie z żywopłotu, powinno się zerknąć na role takiego ogrodzenia, warunki które bywają w skwerze, a także nasze preferencje i czas jaki zdołamy poświecić na jego utrzymanie. Żywe ogrodzenia o normalnym pokroju samodzielnie rosną, często tez ekspansywnie rozkwitają, jednakże chcą również dyzo miejsca. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia zdołają być nadzwyczaj wysmuklę, aczkolwiek powinno się je regularnie zmniejszać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na plot. Jest wobec tego nad czym się myśleć, bo takie mur konstruuje się na długi okres czasu, czasami nawet na długiepokolenia.


Zazwyczaj wystarczający jest roślinny plot o wielkości do półtora m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, nadzwyczaj często wybierany w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on całkiem sporo zalet:
• ma mało wymagań,
• odpowiednio toleruje czas mniejszych opadów,
• szybko rośnie,
• regularnie pielęgnowany estetycznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dolu,
• w regionach o umiarkowanym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima listowia, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek komponuje niedostępny dla wzroku parkan,
• jest niedrogi w zakupie.

Ligustr można zamienić z irga lśniąca-jesienią świetnie się przebarwia na rożne kolory brązu, żółci i czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota otrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.
Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Bywają to to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno nadawać jej kształt tylko od strony ogrodu, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s