Wierzba wyrośnie nawet z kawałka wiktów.

Wierzba wyrośnie nawet spośród patyczka gałęzi.

Korzystając z taką okoliczność, powinniśmy spośród niej sporządzić ekstrawaganckie modele żywopłotu. Z tego powodu nasze ogrodzenie uzyska unikalny wygląd i będzie się polecać wśród żywopłotów w sąsiedztwie.

Wzrastające na posessji i bagiennych bagnach wierzby od dawna zadomowiły się w polskich skwerach. Doceniliśmy je za urodę i charakterystyczne koty. Nie są kłopotliwe, wymagają tylko krocie nawodnienia i troszeczkę słońca. Zaspokoją się niemal wszystką glebą.

Malutko drzew zdoła też równie prędko stymulować stracone pędy oraz odrośle. Wierzby wybitnie łatwo odbudowują również swój system korzeniowy. Wystarczy, że ścięty względnie nawet złapany odrost zagłębiony w deszczowej ziemi po niedługim czasie wypuści korzenie oraz daruje zaczątek następnej roślinie. Pewna osoba wpadła na , żeby z wierzb wykonywać zaplątane przęsła ogrodzeniowe czy też płotki zaciemnione liśćmi. Zapewne należałoby posiadać tak wyszukane płot. Najakuratniej do stworzenia takiego parkanu zastosować poniższe sposoby wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zatytułowana konopianką, i jej mnogie mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba fioletowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te rodzaje wierzby na ogrodzenia mają nieco bliźniaczych własności:

fabrykują prostolinijne, długie oraz nadzwyczaj elastyczne pędy – z powodu tego można bez trudności modelować postać ogrodzenia;
błyskawicznie odrastają po skróceniu- w krótkim terminie możemy wypleść pełne przęsło na ogrodzenie;
niebywale łatwo się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej zdolności do montażu takiego płotu wykonanego z wierzby.

Gdy mamy już idee na formę płotu, musimy zakupić zdatne wierzbowe gałęzie na ogrodzenie. Na nieszczęście, wyszukanie ich w wymogach prawdziwych jest uciążliwe, albowiem dziko wzrastające krzewy okazjonalnie wypuszczają niezwykle długie a zarazem prostolinijne pędy. Najprzyzwoiciej jest zaplanować prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na następstwo będzie trzeba zaczekać kilka latek.

W celu założenia plantacji wierzby na ogrodzenie wyłówmy najprzód punkt w skwerze, niewiele przez nas uczęszczane oraz mało widzialne.Wiosenką, w marcu lub w kwietniu, posadźmy tam rozsadzie, z których wyrosną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze rozsad wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe roczne witki długości 25-30 cm, które możemy dostać spośród dziko narastających roślin. Zanim posadzimy trzeba je zanurzyć na 24 godziny w wodzie, iżby się poprawnie napiły, po czym wkopać w ziemię, tak by górował wyłącznie ostatni pączek. Musimy pomnieć, że rośliny ekspresowo się zagęszczają, dlatego powinny rozwijać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy ewentualnie dwa upoważniamy roślinom swobodnie rozwijać się, po czym ścinamy je| na wysokość ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą silne, proste pędy, jakich wiosenką następnego roku zdołamy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne witki nieczęsto przewyższają 2m, przeto na dłuższe musimy poczekać przynajmniej jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny otrzymamy od kilku do kilkunastu witek, które można użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s